15

تصویر میکروسکپی زیبا از درون بدن انسان

نگاهی دقیق به پانزده تصویر سه بعدی شگفت انگیز

تقریبا تمامی تصاویر ذیل با استفاده از میکروسکوپ الکترونی نگاره (SEM) ، نوعی میکروسکپ الکترونی که از پرتوهای الکترونی پر انرژی برای تصویر برداری سطحی استفاده می کند. پرتوالکترونی SEM با اتم های جای گرفته در سطح نمونه یا نزدیک به سطح برخورد می کند که نتیجه آن یک تصویر سه بعدی بسیار واضح خواهد بود. قدرت بزرگنمایی این میکروسکپ از 25 معادل ذره بین تا 250 هزار برابر است. جزئیات باور نکردنی به ابعاد 1 تا 5 نانومتر با این میکروسکپ قابل تشخیص است.

مکس نول نخستین فردی بود که در سال 1935 از یک نمونه فولاد پوشش داده با سیلیکون با استفاده از SEM تصویر برداری کرد؛ طی سی سال بعد، دانشمندان مختلفی بر روی توسعه این ابزار کار کردند و در 1965 نخستین SEM تولید شده توسط کمپانی کمبریج با عنوان استریواسکن به شرکت دوپون تحویل داده شد.

در اینجا یک سفر کوتاه به درون بدن انسان را که از ناحیه سر آغاز شده و سپس به قفسه سینه و در نهایت حفره شکمی ختم می شود با قدرت SEM مشاهده می کنید. در این مسیر سلول ها و بافت های طبیعی، سلول های سرطانی و لقاح را برای نخستین بار مشاهده می کند. شما هرگز خود را به این شکل ندیده بودید.

تصویر 1: گلبول قرمز خون


 در اینجا گلبول های قرمز خون شبیه آبنبات های میوه ای کوچک بنظر می رسند.اما در واقع نوع غالب سیوی های خونی بدن انسان گلبول های قرمز (RBCs) هستند. این سلول های از دو سو فرو رفته وظیفه خطیر اکسیین رسانی به تمام نقاط بدن را برعهده دارند؛ در زنان تعدادآنها به 4 تا 5 میلیون در هر میکرولیتر خون می رسد و این تعداد در بدن مردان به 5 تا 6 میلیون می رسد. ساکنین نواحی مرتفع تر به سبب نسبت پایین تر اکسیژن در ارتفاعات از تعداد بیشتری گلبول قرمز در واحد حجم خون برخوردارند.

تصویر 2: موی آسیب دیده انسان


مراقبت دائم و استفاده از نرم کننده های مناسب به پیشگیری از آسیب دیدگی موها کمک می کند.

تصویر 3: نرون های پورکنژ


از میان صد میلیارد نرون در مغز انسان نرون های پورکنی از جمله بزرگترین آنها هستند. علاوه بر همه خصوصیاتی که این دسته از سلول های عصبی دارند، این نرون ها کار هماهنگ سازی  را در قشر خاکستری مغز برعهده دارند. مواد سمی مانند الکل و لیتیوم، بیماری های خود ایمنی ژنتیکی مانند اوتیسم و فلج عصبی پیش رونده تاثیر منفی بر عملکرد سلول های عصبی پورکنژ دارند.

تصویر 4: سلول مویی در گوش داخلی (Hair cell)


این تصویر بسیار دقیق از سلولهای استریوسیلیا گوش انسان است این سلول ها محرک های مکانیکی را در پاسخ به ارتعاشات دریافت می کنند.

تصویر 5: مویرگ های خونی عصب بینایی


در این تصویر مویرگ های رنگ آمیزی شده شبکیه در دیسک بینایی نشان داده شده است. دیسک بینایی نقطه کور محسوب می شود چرا که هیچ دریافت کننده محرک نوری (سلول شبکیه ) این ناحیه از شبکیه که عصب بینایی و مویرگ های شبکیه از بخش خلفی چشم خارج می شوند وجود ندارد.

تصویر6: این تصویر رنگی جوانه چشایی زبان را نشان می دهد

زبان انسان حدود ده هزار جوانه چشایی دارد که طعم های شور، تلخ و ترش، شیرین و مزه مطبوع را تشخیص می دهد.

تصویر 7: پلاک دندان


 دندان های خود را همیشه مسواک بزنید زیرا این پلاک روی سطح خارجی یک دندان پس از خوردن ذرت است!

تصویر 8: لخته خون


تصویر زیبا برای اشکال کروی یکنواخت گلبول های قرمز را که در تصویر اول مشاهده کردید به یاد می آورید؟ خب، در اینجا همان گلبول های قرمز را می بینید که رد شبکه چسبنده لخته خون بدام افتاده اند سلولی که در وسط تصویر دیده می شود گلبول سفید است.

تصویر 9: حفره های تنفسی شش


این یک تصویر رنگ آمیزی شده با کامپیوتر از جدار داخلی شش انسان است. این حفره بی شکل، در حقیقت جایگاه های تبادل گازی محسوب می شوند که در اینجا تبادلات گازی خون انجام می گیرد.

تصویر 10: سلول های سرطانی ریه


این تصویر های تغییر شکل یافته سرطانی ریه را نشان می دهد که تمایز آشکاری با سلول های ریه در تصویر قبلی دارند.

تصویر 11: پرزهای کوچک روده


پرزهای کوچک روده سطح تماس مجرای گوارشی را نشان می دهند که جذب مواد غذایی کمک فراوانی می کند. اگر با دقت بیشتری به تصویر نگاه کنید بقایای مواد غذایی را در یکی از شیارها مشاهده می شود.

تصویر 12: سلول تخمک همراه گویچه ها


سلول تخمک رنگ شده به رنگ بنفش متعلق به انسان روی نوک یک سوزن در این تصویر مشاهده می شود. سلول تخمک با ترکیب گلیکوپروتئینی زوناپلیکودا (Zona Pellicuda) که علاوه بر محافظت از تخمک به بدام انداختن و اتصال اسپرماتوزوئید کمک می کند، پوشیده شده است. دو گویچه قطبی به پوشش گلیکوپروتئینی تخمک متصل شده است.

تصویر 13: اسپرماتوزوئید در سطح تخمک در انسان

نمای بسیار نزدیک از تعدادی از اسپرماتوزوئید که در حال بارور سازی تخمک هستند

تصویر 14: جنین 6 روزه انسان


و چرخه حیات دوباره آغاز می شود. جنین 6 روزه انسان که در دیوراه زهدان لانه گزینی می کند.


منبع

+ نوشته شده توسط خانم معلم در دوشنبه ۱۳۹۰/۰۴/۲۰ و ساعت ۱۳ بعد از ظهر |


Powered By
BLOGFA.COM